Aktualnie na lokatach Facto nie da się uzyskać mniej, niż 5% w skali roku.
Tyle można bowiem uzyskać na 1-miesięcznym depozycie. Wraz z wydłużaniem okresu lokaty stawki rosną. Na 3 miesiące bank daje już 5,75%, a od lokaty rocznej zaczyna się stawka 6,25% w skali roku.[Aktualizacja w dn. 5.07.2022 r.: BFF Bank podwyższył oprocentowanie lokat - nową ofertę opisuję tutaj.]
By skorzystać z lokat w BFF Banku nie trzeba zakładać konta osobistego w tym banku - wystarczy tylko bezwarunkowo darmowy rachunek depozytowy (który można określić swego rodzaju rachunkiem technicznym umożliwiającym zakładanie kolejnych lokat). Poza tym nie ma żadnych dodatkowych wymogów - propozycja skierowana jest zarówno do nowych, jak i obecnych klientów (przy czym nie trzeba wpłacać "nowych środków", jak to często bywa w innych bankach).
Główne cechy lokaty Facto
- oprocentowanie (stałe) uzależnione od okresu lokaty, jaki wybierzesz:
- 1 miesiąc: 5,0% w skali roku
- 3 miesiące: 5,75% w skali roku
- 6 miesięcy: 5,75% w skali roku
- 9 miesięcy: 5,75% w skali roku
- 12 miesięcy: 6,25% w skali roku
- 18 miesięcy: 6,25% w skali roku
- 24 miesiące: 6,25% w skali roku
- 36 miesięcy: 5,0% w skali roku
- 48 miesięcy: 5,0% w skali roku
- 60 miesięcy: 5,0% w skali roku
- minimalna kwota lokaty: 5 000 zł;
- liczba lokat, którą może założyć klient: dowolna (przy czym maksymalna kwota środków na lokatach i rachunku oszczędnościowym nie może przekroczyć kwoty 12 milionów złotych; w takiej sytuacji zawsze jednak przypominam, że limit gwarancji depozytów bankowych to kwota nieprzekraczająca równowartości 100 tys. euro);
- naliczenie odsetek: na koniec umownego okresu lokaty (w przypadku wcześniejszego zerwania lokaty bank zwraca wyłącznie kapitał wpłacony na lokatę).
Jak założyć lokaty Facto?
Środki deponowane w BFF Banking Group podlegają pod bankowy system gwarancji depozytów, przy czym za ochronę 100% kapitału do kwoty nieprzekraczającej 100 tys. euro nie odpowiada polski Bankowy Fundusz Gwarancyjny, ale jego włoski odpowiednik (Fondo Interbancario di Tutela dei Depositi). Warunki i zakres gwarancji są identyczne, jak w każdym kraju członkowskim Unii Europejskiej. I także na bazie prawa wspólnotowego lokaty Facto mogą być dostępne w Polsce.
Informacje o takim stanie rzeczy można oczywiście znaleźć na stronie internetowej włoskiego funduszu gwarantującego depozyty bankowe:
Cóż, nie pozostało nic innego jak zerwać lokaty założone na początku z atrakcyjnym (ówcześnie) oprocentowaniem 3,75%...
OdpowiedzUsuńPytanie kiedy założone i czy opłaca się zerwać?
UsuńNa początku kwietnia.
UsuńNo to jeszcze pytanie na jak długo ta lokata? Bo jak 3 miesiące to nie zrywaj. Być może przy dłuższym okresie się opłaca.
Usuń12 miesięcy. Zaryzykuję stwierdzenie, że się opłaca :)
UsuńLokata miesięczna i 60-miesięczna ... obie na 5% - co wybrać?
OdpowiedzUsuńSam musisz wybrać i ocenić.
UsuńZalety 60 m-cy: oprocentowanie stałe 5% obowiązuje do końca trwania lokaty (więc gwarancja, że nawet, jeśli takie oprocentowanie spadnie dla nowych lokat i już nie będzie go w ofercie banku, to Twoja inwestycja nadal będzie na 5% do końca okresu umownego),
brak konieczności stałego przedłużania lokaty.
Wady 60 m-cy: blokada kapitału na 60 m-cy (zerwiesz, to stracisz odsetki).
Zalety 1 m-ca: blokujesz kapitał tylko na 1 m-c,.
Wady 1 m-c: jeśli chcesz kontynuować lokatę, musisz śledzić czas i zawierać kolejna na wybrany okres. I teraz największą wada tej lokaty: nie masz pewności, czy oprocentowanie kolejnej lokaty, która chciałbyś zawsze będzie oferowane (może spaść).
To tylko moje zdanie. Przeanalizuj, rozważ i decyzję podejmuje sam.
To samo przerabiałem z 60-miesięczną lokatą w BOŚ, ale na szczęście odsetki na tej lokacie są wypłacane za każdy pełny rok - zerwałem następnego dnia po upływie 2 lat od założenia :)
UsuńJa do kwietnia jestem uziemiony w TB na 3-letniej @ 2,4% 😁
UsuńCzy ten bank bezpieczny?
OdpowiedzUsuńDo 100 tys. € są gwarancje więc bezpieczny jak każdy inny. Korzystam od 3 lat i nie mam uwag.
UsuńDo kiedy można założyć lokatę?
OdpowiedzUsuńTo standardowa oferta, zatem do odwołania.
UsuńNie można założyć rachunku depozytowego aktywując go przelewem z rachunku zewnętrznego, który jest współwłasnością małżonków. Trzeba być JEDYNYM posiadaczem rachunku zewn., czyli będzie konieczność otworzenia innego rachunku tylko dla jednego właściciela.
OdpowiedzUsuńWitam.Czyli wyglada to tak przelewam np z mojego banku ing na ten rachunek depozytowy tak?I potem z depozytowego zakladam lokate np na miesiac lub trzy? Lokata miesieczna czy trzymiesieczna jest odnawialna? A jak nie to po zaoonczeniu lokaty srodki i odsetki mam spowrotem na koncie depozytowym tak? Czy przelewaja mi odrazu do ing?
UsuńNie są odnawialne. Po zakończeniu środki i odsetki automatycznie wpływają na rachunek depozytowy. Na zewnętrzne konto (np. ING) sam sobie przelewasz.
UsuńPo okresie umownym przelewają na konto depozytowe kapitał wraz z odsetkami. A z niego musisz sam przelać do swojego banku, czyli ING. A czy lokata jest odnawialna czy nie, to powinno być widać gdy będziesz ją zakładał. Najlepiej wyślij zapytanie do banku.
UsuńU mnie lokata została aktywowana mimo, iż małżonka jest współwłaścicielką rachunku zewnętrznego.
UsuńEhh a ja muszę trzymać do końca czerwca w Inbank na zawrotne 1,5% :/
OdpowiedzUsuńBFF podwyższa.
OdpowiedzUsuńInBank obniża z 6 na 5,5%.
Aion już totalnie odstaje. 4% - opłata 49 99 zł/miesięcznie.
Wyeliminowałem ich już w chwili pojawienia się tej oferty - nigdy nie zapłacę bankowi za to, że pożyczam im kasę!
Usuń